Aziz Milletimizin ruhunu yansıtan, her zaman gururla okuduğumuz İstiklal Marşı’ mızın Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kabulünün yıl dönümünde, Vatan Şairi Mehmet Akif Ersoy’u bir kez daha saygı, minnet ve rahmetle anıyorum.
Akif milletimizin öz benliğini, karakterini yansıttığı İstiklal Marşı dizelerinde, Türk Milletinin bağımsızlığına olan düşkünlüğünü, kutsal değerlerine olan inancını ve ne uğruna savaştığını çok açık net bir şekilde ortaya koymuştur.
Bugün bizlere düşen Akif’in kaleme aldığı her bir satırda, dizede geleceğimize ışık tutan, geçmişimizle bağlarımızı kuvvetlendiren İstiklal Marşı ruhunun anlam ve derinliğini kavrayarak bu ruhu gelecek nesillere aktarmaktır. Bu ruhun ne kadar önemli olduğunu geçtiğimiz süreç çok net ortaya koymaktadır. Ne mutlu ki Milletimiz, 100 yıl önce ortaya koyulan o ruhun hala canlı olduğunu kaybetmediğini göstermiştir.
Bu duygu ve düşüncelerle, İstiklal Marşı’nın Kabulü’nün 97. yıl dönümünde İstiklal Şairi Mehmet Akif Ersoy’u ve aziz şehitlerimizi şükranla, rahmetle anıyorum. 
 
Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın.